Euro NCAP pokreće novu kampanju

Euro NCAP pokreće kampanju za dostupnost Autonomnih sistema za naglo kočenje za bezbednije automobile u Evropi

Euro NCAP je objavio 13. juna 2012. godine rezultate svog istraživanja o dostupnosti autonomnih sistema za naglo kočenje u Evropi i otkrio da će programi ocenjivanja bezbednosti automobila zvezdicama uključiti i tehnologije u pogledu autonomnih sistema za naglo kočenje, počev od 2014. godine.
Rezultati ovog Euro NCAP istraživanja objavljeni su na dan obeležavanja 15. godišnjice od pokretanja ovog značajnog programa.   

Realni svetski pokazatelji učinka ukazuju na to da autonomni sistemi za naglo kočenje mogu da smanje broj saobraćajnih nezgoda do 27%. Iako uvodjenje ovih aktivnih, bezbednosnih tehnologija   smanjuje broj poginulih i povređenih u saobraćaju na putevima, dostupnost autonomnog sistema za naglo kočenje u Evropi je daleko od standardizovane upotrebe. Nedavno istraživanje koje je Euro NCAP sproveo otkriva da je autonomni sistem za naglo kočenje potpuno nedostupan u 79% modela  vozila koji se prodaju u Evropi, kao i da 66% proizvođača ne nudi ovaj sistem u bilo kom od svojih novih modela automobila.

Autonomni sistemi za naglo kočenje pružaju pomoć pri izbegavanju sudara ili ublažavanju njihovih  posledica tako što upozoravaju vozača i podržavaju njegove reakcije pri kočenju i/ili nezavisno od vozača aktiviraju kočnice. Ova tehnologija generalno koristi radar, lidar i video sisteme upravljene u pravcu kretanja, pomoću kojih se obezbeđuje kompletna, precizna slika u realnom vremenu, o putu koji se nalazi ispred vozila. Od 2010. godine, nekoliko proizvođača bilo je nagrađeno za primenu ovog korisnog sistema u okviru programa unapređenih Euro NCAP tehnologija.

Euro NCAP je utvrdio da prvoklasni brendovi kao što su Volvo, Infiniti i Mercedes imaju najbolje nivoe standarda u pogledu opremljenosti autonomnim sistemima za naglo kočenje. Njima se pridružuju i Jaguar, Range Rover, Audi i Lexus kada je u pitanju opciona ugradnja ovih sistema. Vozila u kategorijama „Executive“ i „Veliki porodični automobil“ imaju najveći nivo dostupnosti, barem kao opciono rešenje. Ipak, neki proizvođači ističu da autonomni sistemi za naglo kočenje mogu da se ponude kao standardna oprema ili kao pristupačna opcija u vozilima koja se prodaju na velikim tržištima. Među tim vozilima, Mazda, Ford, Honda i Voklswagen prodaju delimično ove sisteme kao standardnu ili opcionu opremu, u nekim dobro prodavanim modelima kao što su Mazda CX-5, Ford Focus, Honda Civic i VW up!. Smatra se da će Fiat takođe napraviti opciju autonomnog sistema za naglo kočenje, koja će biti ponuđena po nižoj ceni, u novom modelu Panda. Upotreba autonomnih sistema za naglo kočenje se sve više čini dostupnom jer se vozila zamenjuju novim ili doteranim modelima, kao što su Mercedes-Benz A klase, Ford Fiesta i Ford Kuga.

Michiel van Ratingen, generalni sekretar Euro NCAP, kaže: „Brži prodor ovih tehnologija u nova vozila učiniće realnijim cilj Evropske Unije da do 2020. godine smanji broj poginulih u saobraćajnim nezgodama za 50%. S tim u vezi, Euro NCAP je odlučio da uključi ocenjivanje autonomnih sistema za naglo kočenje kao deo ukupnog programa ocenjivanja zvezdicama, počev od 2014. godine pa nadalje, u nadi da će evropske vlasti uskoro uvesti obavezu posedovanja ovog sistema kao obavezne opreme u svim novim modelima vozila.“

S obzirom da je Euro NCAP svoje prve rezultate u pogledu bezbednosti vozila objavio 1997. godine, značajni napori su uloženi od strane proizvođača automobila i tehnologija, vlasti i upravljača puta kako bi se vozila učinila bezbednijim. Uprkos značajnom smanjenju broja poginulih u poslednjih 15 godina, danas u Evropi godišnje i dalje strada preko 30,000 ljudi, dok ih mnogo više bude povređeno. Uvođenje autonomnog sistema za naglo kočenje u ocenjivanje bezbednosti vozila u okviru Euro NCAP programa podstaći će i ohrabriti korisnike da biraju ovaj sistem kada kupuju novi automobil, jer će on poboljšati njihovu bezbednost, napraviti pravu razliku i pomoći im da izbegnu ili ublaže sudar.

Detalji u vezi sa ovim istraživanjem i ostalim informacijama o programu Euro NCAP dostupni su na internet adresi www.euroncap.com

INFO I POMOĆ: 1987